Najdou se i psi, co to nedělají vůbec, ale to jsou spíš výjimky. Proč to ale vlastně chlupáči dělají? Teoretických důvodů tohoto počínání je hned několik. Níže si je trochu přiblížíme. Ovšem jde o běžný jev, trávu prostě pojídá každý druhý zdravý pes. Nemusíte se hned bát, že jde o příznak nějakého onemocnění.
Teorie první
Je nejrozšířenější. Praví, že trávu jedí, aby si pročistili žaludek a lépe trávili. Pro to by hovořil i fakt, že někteří pak zvrací. Podle výzkumů ale po pojídání trávy zvrací jen cca 20 procent psů a z tohoto množství jen malá část trpí nějakým onemocněním trávicího traktu.
Teorie druhá
Dalším důvodem by mohlo být, že jim něco chybí ve stravě a z trávy to získávají. Tomu by se ani nedalo moc divit, vzhledem k tomu, že mnoho pejsků je krmeno ne příliš zdravými krmivy. Prý pak potřebují doplnit z trávy např. vitamíny, podobně jako lidé ze zeleninového salátu. Ani tento důvod však nebyl odborníky potvrzen.
Teorie třetí
Ta je založena na tom, že to mají psi v genech po svých divokých předcích. Pejsci ač šelmy, nejedí jen maso, jsou to všežravci. Jak známo, občas si rádi zakousnou i nějakou zeleninku nebo ovoce. Vždyť víme, že někdy nepohrdnou okurkou, mrkví nebo jablíčkem. Tak proč ne trs trávy jako zelenou chutnou svačinku?
Teorie čtvrtá
Podle té pejsci jaksi pudově vycítí, že se něco děje v jejich střevech. A chtějí podpořit jejich aktivitu. K tomu jim může pomoci vláknina z trávy. Podobně jako u lidí podporuje střevní peristaltiku zelenina. Pohyb střev pomáhá psům zbavit se parazitů. Odčervujete pravidelně svého mazlíčka?
Teorie pátá
Nakonec uvádíme teorii, která je údajně nejpravděpodobnější. Dělají to prý pro zábavu. Prostě jim tráva chutná, mají z toho radost a pocit svobody. Jako my lidé při pojídání oblíbeného jídla. Jsou to naši miláčci, kterým též rádi dopřejeme. Tak proč s nimi u toho trsu chvíli nepostát?