Lidové označení této rostliny zní židovské brambory, občas se používá i pojmenování artyčok jeruzalémský. S topinamburem z vlastní zahrady budete v zimě vždy mít čerstvou zeleninu, která obohatí vaši stravu. Je to vytrvalá bylinná rostlina, která dosahuje výšky až tří metrů. V zimě může odolat teplotám pod bodem mrazu. Její jemná tenká hlízová slupka může mít béžovou, žlutou nebo růžovou barvu, hlíza uvnitř je pak bílá.
Umístění a půda
Doporučuje se stinné místo. Mělo by poskytnout dostatek prostoru, protože tato trvalka se může silně rozrůst, proto je i někde považována za invazivní rostlinu. Není příliš náročná na půdu. Líbí se jí půda bohatá na živiny, ale není to nutné. Stačí dobře prokypřená půda. Než začnete se sázením, připravte prostor. Nejprve si přemýšlejte o tom, zda chcete vytvořit bariéru na kořeny. Kořenové bariéry jsou navrženy tak, aby zabránily přílišnému šíření kořenů. U rostlin, jako je například jeruzalémský artyčok, je bariéra důležitá, aby nekontrolovatelně nerostly. Přidejte písek do prokypřené půdy, pokud je půda těžká, například proto, že obsahuje hodně hlíny. Pokud půda obsahuje jen málo živin, můžete ji obohatit kompostem. Odstraňte plevele a kameny.
Čas výsadby
Topinambury je nejlepší zasadit na jaře od poloviny března do konce dubna, nebo na podzim v říjnu nebo listopadu. Můžete použít stejnou kultivační techniku jako u brambor. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami v řadě je 30 až 40 centimetrů. Řádky by měly být od sebe od 60 do 80 centimetrů. Položte hlízy asi 10 až 15 cm hluboko do země.
Tipy na bohatou sklizeň
Jeruzalémský artyčok nepotřebuje velkou péči. Většinu času zabere pravidelné odstranění plevele na jaře. Vzhledem k tomu, že se rostlina rozrůstá, zabráníte tomu, aby se v její blízkosti proliferovaly i přebytečné plevele. Na jaře můžete také odstranit přebytečné výhonky, lze pak sklízet víc.
Zalévejte pravidelně v letních měsících, zejména v případě, že rostliny rostou v písčité půdě. Vyhněte se však za každou cenu přelévání.
Nemusíte nutně rostlinu hnojit. Pokud je půda s nízkým obsahem živin, můžete přidat nějaký zralý kompost. Hnojiva bohatá na dusík nejsou pro jeruzalémský artyčok příliš vhodná, jelikož dusík může způsobit hnilobu hlíz.
Čemu věnovat pozornost
V závislosti na odrůdě začíná sezóna sklizně v říjnu. Zralost hlíz poznáte tak, že bylina zhnědne. Pokud půda nezmrzne, můžete sklízet do března a dubna. Po sklizni zůstává v půdě několik hlíz, které vytvoří kulturu pro příští rok. Artyčok jeruzalémský může zůstat na stejném místě několik let a sklízí se každoročně.