Žijeme v době, kdy není nic těžkého upravovat si pravdu k pohledu svému. Jde vlastně tedy pouze o to, čí je to pohled. Upravovat informace mohou média jako noviny, televize, nebo rádio. Nejčastěji jsou ale nepravdivé informace houfně šířeny skrz internet. Někdy se jedná o politickou manipulaci (jako například emaily pomlouvající prezidentské kandidáty, šířící se zejména mezi seniory skrze jejich internetovou poštu), jindy jde o zprávu, která má vyvolat mezi lidmi zděšení (například zpráva o tom, že se v pražské městské hromadné dopravě vyskytují injekční stříkačky nakažené virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS, tak abychom se skrz ně při dosednutí na sedačku tímto virem nakazili). Těmto zprávám se říká „Hoaxy“. Mají pouze děsit, nikdy však nejsou pravdivé. Často bývají sdíleny v prostředí sociálních sítí, často ale běhají i internetem v podobě emailů.
Jak ale poznat pravdu od lži? Není nic jednoduššího než si informace dohledat online. U hoaxů i falešných zpráv (fake news) vám mohou být zpravidla nápadné některé znaky již na první pohled. Většinou u nich chybí datum a jméno autora. Pokud je zpráva doplněná o obrázek či video, je možné zjistit, že tento obrazový materiál je uměle upravený (jedná se o fotomontáž). Většinou fotomontáže od reálné fotografie poznáte na první pohled, ne vždy je to však možné tak jednoduše. Pokud ale nevíte, zda se jedná o pravdivou zprávu, nebo ne, máte v dnešní době skvělou možnost část textu zkopírovat a vložit do vyhledávače Googlu. Pokud se jedná o hoax, tak se taková zpráva bude ve stejném znění v internetu vyskytovat vícekrát, navíc ji naleznete i na portálech, které dělají databáze fakenews.
Některé sociální sítě mají možnost nepravdivé zprávy nahlásit. Takovou možnost je vhodné využít, pokud na hoax narazíte. Někdy je však mnohem rychlejší, pokud kontaktujete autora příspěvku, ohledně jeho smazání.