Leguán je žádaným terarijním zvířetem. Jeho vzhled a síla draka spolu s jeho elegancí jsou neodolatelné vlastnosti.
Leguán zelený je domorodec ze Střední a Jižní Ameriky. Tento až 1 metr dlouhý ještěr žije v korunách pralesních stromů. Je vynikajícím plavcem i potápěčem. Mladí leguáni jsou plaší a vyžadují důslednou a intenzivní péči. Má silné teritoriální chování. Z těchto důvodů nejsou vhodní pro začínající teraristy.
Leguán je denní tvor. Vyžaduje intenzivní teplo přes den a mírné ochlazení v nočních hodinách, kdy zhruba 10-12 hodin spí. V denních hodinách jsou, do zhruba 2 let stáří, velice aktivní a vyžadují neustálý pohyb po místnosti. Po 2 letech dochází k útlumu aktivity.
Co se týče pohlaví je v zajetí velice těžké rozlišit samce od samice do 2 roků života. Snad jen tím, že samci jsou teritoriálnější a samice mají každoroční planou snůšku i bez samečka.
Terárium volíme pro leguány alespoň 1,5 krát delší než délka zvířete na délku, na šířku 1x délky zvířete a 1,5 x délky zvířete na výšku. Leguáni jsou velice nároční na prostor, což je třeba vzít v úvahu.
Terárium musí být bez substrátu (nejlépe lino, nebo dlaždice) jelikož ho leguán požírá a drží se v něm různé plísně a roztoči. Osázíme také terárium velkým množstvím větví a umělých rostlin. Důležitý je i vhodně velký bazének, ve kterém se může koupat. Je nutné každý den vodu měnit, neboť do ní leguáni rádi kadí.
Teplotu přes den držíme na 25-35 stupních, v noci kolem 22-24 stupních. Nutná je I vlhkost kolem 67%. Žárovky pořizujeme UVA i UVB. Tyto žárovky jsou nutné kvůli vyhřívání i kvůli tvorbě vitamínu D.
Strava je výhradně rostlinná. Leguán není masožravec. Jakékoliv názory o cvrčcích, tvarohu, masu atd… jsou neaktuální a zastaralé informace. Jako potravu volíme plevele a byliny, listovou zeleninu, zeleninu, ovoce a ovesné vločky. Musíme mu také poskytnout přístup k čerstvé vodě.
Leguánovi se věnujeme, pokud chceme, aby si na nás zvyknul. Alespoň 2 hodiny denně.
Cena leguána se pohybuje kolem 2000 Kč.
Přeji mnoho zdaru s chovem.