Tropické letní počasí může být pro domácí zvířata velmi nepříjemné až nebezpečné, obzvlášť pokud se o ně v těchto podmínkách řádně nepostaráme. Kočky, psi ani ptáci nemají potní žlázy, tudíž nemají schopnost potit se a ochlazovat tak přirozeně svůj organismus, jako to dělají lidé.
Jak poznáte, že je zvířeti přílišné teplo?
Není to naštěstí nijak obtížné. U psa to poznáte tak, že začne rychleji dýchat a vyplazuje při tom jazyk. Čím rychleji totiž pes dýchá, tím lépe se mu daří ochlazovat svůj organismus a je jasné, že by mu udělal dobře odpočinek někde v chládku a stínu.Kočky utlumí svou aktivitu a hledají klid a odpočinek na nějakém stinnějším místě. Podobně se chovají i ptáci včetně drůbeže. Schovávají se do stínu a nečechrávají si peříčka, což jim umožní lepší ochlazení těla. Pokud u ptáků dojde k přehřátí, mají pootevřený zobák, ztěžka dýchají a jsou celkově malátní.
Jak u zvířat předcházet přehřátí?
Úžehu či úpalu zabráníte nejlépe díky dvěma opatřením. Tím prvním je zajištění dostatečného pitného režimu. Podobně jako lidé mají i zvířata v horku zvýšenou potřebu příjmu tekutin. Venku i na cestách nezapomeňte psovi, kočce i jiným mazlíčkům dopřát pravidelně čistou nezávadnou vodu. Hlídejte po očku jejich pitný režim a v případě potřeby do nich alespoň trochu vody vpravte klidně násilněji. Zadruhé jim umožněte pobyt v chladnějším prostoru a ve stínu. Pokud psa venčíte, čiňte tak po ránu a navečer, ne za nejprudšího slunce.
V místnostech zatáhněte rolety, zamezíte tak alespoň trochu nadměrnému ohřívání místnosti i zvířete. Klec s ptáčkem nikdy nevěste na přímé Slunce! Pozor si dejte i při větrání, je ho samozřejmě zapotřebí, ale zvíře může „ofouknout“ úplně stejně jako člověk! Nikdy ale opravdu nikdy nenechávejte zvíře v zavřeném autě, bohužel na tuto lidskou hloupost doplatila již řada zvířat!